در این مقاله :

 • چند نوع تشک وجود دارد؟
 • قیمت هر نوع تشک چقدر است؟
 • کدام نوع تشک بهتر است؟
 • همه چیز درباره تشک های فنر متصل (بونل)
 • همه چیز درباره تشک های فنر منفصل(پاکتی یا جیبی و غیره)
 • همه چیز درباره تشک های بدون فنر (اسفنجی)
 • سایر انواع تشک

این مقاله برای معرفی انواع تشک های فنری و بدون فنر به طور مداوم بررسی  و بروزرسانی می شود.

در ظاهر، تشک یک محصول ساده به نظر می رسد و حتی ممکن است برخی افراد فکر کنند که همه تشک ها کم و بیش یکسان هستند. با این حال، واقعیت بسیار پیچیده تر است. تشک با طرح های مختلف و متریال های متفاوت می توان ساخت. این ساختار داخلی واضح ترین عاملی است که بر احساس تشک و مدت زمان ماندگاری آن تأثیر می گذارد.

در حالی که همه تشک ها با برند های متفاوت عملکرد یکسانی ندارند، ویژگی های آن اجزای داخلی تشک ها را تعریف می کند.

به همین دلیل، یادگیری در مورد انواع مختلف تشک ها می تواند گام مفیدی در جستجوی ویژگی های مشترکی باشد که از نحوه ساخت تخت ناشی می شود، یعنی می تواند بهترین تشک برای رفع نیازهای فردی شما باشد.به این معنی که هیچ تشک کاملی برای همه وجود ندارد.

این راهنما انواع تشک ها را به همراه مزایا و معایب آنها توضیح می دهد تا بتوانید با اطمینان «بهترین تشک ایرانی» را با دانش و اطلاعات ما خرید کنید.

چند نوع تشک وجود دارد؟

برای همه مقاصد، تشک هایی که امروزه در بازار به طور گسترده در دسترس هستند را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

تشک اسفنجی

 

1. تشک های بدون فنر (اسفنجی): درون این تشک ها به صورت کامل اسفنج استفاده شده است.

فنر متصل

2. تشک های فنر متصل (بونل یا به هم پیچیده شده یا فنر شبکه ای) : این نوع تشک ها، فنرها به هم وصل بوده و به دلیل متصل بودن فنر ها در کنار هم لرزش دارند.

فنر پاکتی

3. تشک های فنر پاکتی (جیبی یا منفصل یا مارشال و غیره) : فنرها درون یک پارچه به هم دوخته می شوند و از همدیگر جدا هستند و بدون لرزش اند.

نوع تشک با توجه به ساخت و مواد آنها تعیین می شود، در حالی که برخی از طرح های تشک کمیاب یا عجیب و غریب وجود دارد که در این سه دسته قرار نمی گیرند، لذا این نوع تشک ها که عجیب و غریب هستند اکثراً خریداران تشک به آنها توجهی نمی کنند.

هزینه هر نوع تشک چقدر است؟

محدوده قیمت تشک ها بسیار زیاد است و شامل گزینه های کم کیفیت و کم هزینه تا مدل های سطح بالا برای کسانی است که در دسته تشک های لوکس هستند. تنوع در قیمت تشک ها می تواند حق انتخاب را دشوار کند.

علیرغم این سختی، ما سعی کرده ایم یک ایده کلی از قیمت تشکها در سایزهای ۹۰ را به صورت تقریبی ارائه دهیم. باز هم، مواردی که در زیر ذکر می شود وجود دارد، اما این محدوده قیمت یک حس کلی از قیمت خرده فروشی و ایده ای از نحوه مقایسه آن بین انواع تشک ارائه می دهد.

نام برند نوع تشک اندازه تشک مناسب برای محدوده قیمت
تشک رویا متصل(بونل) ۹۰ کودک، نوجوان، جوانان تا وزن ۱۴۰ کیلوگرم از ۷۰۰ هزار تومان تا ۷ میلیون تومان
تشک رویا منفصل (پاکتی) ۹۰ افرادی که تشک بدون لرزش میخواهند و نامناسب برای افراد کمردرد و دیسک کمر از ۲ میلیون تومان تا ۱۷ میلیون تومان
تشک رویا اسفنجی ۹۰ افراد با دیسک کمر و یا کمردرد و سنگین وزن و کسانی که جای سفت دوست دارند بخوابند از ۲ میلیون تومان تا ۱۷ میلیون تومان

با هر تشک در هر دسته بندی، قیمت ها می توانند براساس ویژگی ها و نحوه ساخت آن تشک افزایش یا کاهش پیدا کند. عواملی که می توانند در قیمت نهایی نقش داشته باشند عبارتند از:

 • چند لایه در تشک است؟
 • ضخامت لایه ها چقدر است؟
 • مواد از کجا و چگونه تهیه شده اند(مثلاً فنرها در کجا تولید می شوند)؟
 • اینکه آیا تشک در کارخانه تولید شده باشد یا در کارگاههای تولیدی ساخته شده باشد؟
 • اگر تشک دارای ویژگی های خاصی باشد(خاصیت خنک کنندگی، نرمی یا سفتی تشک و غیره)؟
 • تخفیف(coupon) برای هر نوع تشکی، تقریباً همیشه از مبنا قیمت اصلی کارخانه در نظر گرفته می شود و تخفیف دریافت می کنید.

البته این را هم در نظر داشته باشیم که آیا خدمات پس از فروش برای خرید تشک وجود دارد یا نه؟ این مورد را به صورت مفصل در انتهای مقاله گفته می شود. بریم سر اصل مطلب

کدام نوع تشک بهتر است؟

هیچ نوع تشکی در همه موارد بهترین نیست. با این حال، برای برخی از افرادی که بر روی تشک می خوابند، یک نوع تشک می تواند مناسب تر باشد و خوابی ثابت تر و بدون درد داشته باشد. بخشی از انتخاب نوع تشک شامل ارزیابی دقیق انواع تشک برای درک مزایا و معایب آنها و تعیین اینکه کدام یک برای شما بهترین است، می باشد.

همه چیز درباره تشک های فنر متصل (بونل):

 • نوع فنر
 • نوع پروفیل به کار رفته
 • مواد داخلی تشک
 • نقاط قوت
 • نقاط ضعف

آیا تشک های فنر متصل(بونل) انواع مختلفی دارند؟

ویژگی های اصلی خرید تشک های بونل(فنر متصل): ساختار مبتنی بر سیم پیچ آن است. سیم پیچ ها زمانی که فشار به آنها وارد می شود فشرده می شوند و پس از برداشتن فشار به سرعت به عقب بر می گردند. به این ترتیب، فنر درونی برای راحتی و پشتیبانی، مقداری توانایی برای تحمل وزن بدن را ارائه می دهد.

لایه های نازک پارچه هایی مانند پنبه و پلی استر معمولاً برای ایجاد حس نرم به فنر متصل استفاده می شوند. واکنش پذیر بودن تشک های فنر متصل باعث می شود که آنها تندرست باشند و به طور کلی برای افرادی که دوام می خواهند بسیار خوب هست. اکثر فنرهای متصل دارای تکیه گاه های لبه متوسط یا فنر بهتری هستند و از آنجایی که هوا می تواند به راحتی از طریق سیم پیچ ها عبور کند به ندرت مشکل حفظ گرما دارند.

فقدان یک سیستم راحتی قابل توجه به این معنی است که کاهش فشار معمولاً در فنرهای متصل وجود ندارد، به ویژه برای فنرهای جانبی و سایر افراد با نقاط فشار عمده، سیم پیچ ها حرکت را منتقل می کنند و حرکت شریک را قابل توجه تر می کنند. فشار مستقیم بدن بر روی فنرها می تواند باعث فرسودگی سریع آنها شود و از طول عمر تشک کاسته شود.

همچنین ممکن است سیم پیچ ها هنگام فشرده سازی صدای جیرجیر بدهند که باعث می شود فنرهای متصل سر و صدای بیشتری نسبت به سایر انواع تشک داشته باشند و این نشانه غیر استاندارد بودن تشک است ولی در کارخانه ها چون دستگاهها فنر را می بافند این گونه صداها وجود ندارد.

تا همین امروز، تشکهای فنردار در صنعت تشک رایج بوده اند. با بسیاری از انواع تشک بونل(فنرهای متصل) محبوبیت چند برابری یافته اند. با وجود این، گزینه های فراوانی را می توانید در قسمت «فروشگاه» فنر متصل را پیدا کنید.

فنرهای بونل معمولاً با قیمت کمتر نسبت به سایر انواع تشک ها در دسترس هستند، از آنجایی که طراحی آنها بسیار ساده است. به همین دلیل، آنها به عنوان یک تشک ابتدایی در بین خریداران با بودجه محدود انتخابی جا افتاده است.

آیا تشک های بونل(فنر متصل) انواع مختلفی دارند؟

بله، انواع مختلفی از تشک های بونل(فنر متصل) وجود دارد که با انواع سیم پیچ هایی که استفاده می شوند متمایز هستند. در حالی که عملکرد کلی در انواع تشک مشابه است ، تفاوت قابل توجهی در احساس و قیمت وجود دارد.

به طور سنتی بیشترین استفاده را سیم پیچ های بونل(متصل) دارند و کمترین قیمت را دارند. هر سیم پیچ شکل ساعت شنی دارد و به یک قاب داخلی که از شبکه ای از سیم تشکیل شده است متصل می شود، از آنجایی که سیم پیچ ها محکم تر به هم چسبیده اند، هنگامی که یک فنر فشرده می شود، فشار بیشتری به سیم پیچ های اطراف آن وارد می کند و حرکت بیشتری را منتقل می کند.

تشک فنر متصل

فنر بونل(متصل)، به جای اینکه خود سیم پیچ را مستقیماً به چارچوب مشبک بچسبانند، کمی از هم جدا می شوند و با یک قطعه فلزی کوچک و جداگانه به هم متصل می شوند. با اضافه شدن دامنه حرکت مستقل، فنرها کمی لرزش دارند و فنرها با هم حرکت می کنند.

چقدر تفاوت بین تشک های فنر متصل وجود دارد؟

سطح متوسطی از تنوع بین تشک های فنر متصل وجود دارد. عناصر اصلی که باعث تنوع بسیار زیادی می شوند عبارتند از:

 • نوع فنرها
 • ضخامت (گیج) فنرها
 • ارتفاع لایه کلاف و تشک به عنوان یک کل، کیفیت فولاد(از جمله اینکه فنرها سکوریت شده یا دوگانه هستند)
 • مواد در هر لایه سیم پیچ های فنر

 

 

 

 

بروزرسانی سایت در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ *** ارسال رایگان خرید بالای ۶۰۰ هزار تومان
+

منو فروشگاه