تمامی مقالات

انواع تشک تخت

انواع تشک تخت

آشنایی با انواع تشک تخت، برای انتخاب و خرید تشک مناسب لازم و ضروری است.

 • چند نوع تشک وجود دارد؟
 • قیمت هر نوع تشک چقدر است؟
 • کدام نوع تشک بهتر است؟
 • همه چیز درباره تشک‌های فنر متصل (بونل)
 • همه چیز درباره تشک‌های فنر منفصل(پاکتی یا جیبی و غیره)
 • همه چیز درباره تشک‌های بدون فنر (اسفنجی) سایر انواع تشک

این مقاله برای معرفی انواع تشک‌های فنری و بدون فنر به طور مداوم بررسی و بروزرسانی می‌شود.

در ظاهر، تشک یک محصول ساده به نظر می‌رسد و حتی ممکن است برخی افراد فکر کنند که همه تشک‌ها کم و بیش یکسان هستند.

با این حال، واقعیت بسیار پیچیده‌تر است. انواع تشک تخت را با طرح‌های مختلف و متریال‌های متفاوت می‌توان ساخت. این ساختار داخلی واضح‌ترین عاملی است که بر احساس تشک و مدت زمان ماندگاری آن تأثیر می گذارد.

در حالی که همه تشک‌ها با برند‌های متفاوت مانند خوشخواب، رویا، ایران خواب و… عملکرد یکسانی ندارند، ویژگی‌های آن اجزای داخلی تشک‌ها را تعریف می کند.

به همین دلیل، یادگیری در مورد انواع مختلف تشک‌ها می تواند گام مفیدی در جستجوی ویژگی‌های مشترکی باشد که از نحوه ساخت تخت ناشی می‌ءشود، یعنی می‌تواند بهترین تشک برای رفع نیازهای فردی شما باشد.

به این معنی که هیچ تشک کاملی برای همه وجود ندارد. این راهنما انواع تشک تخت را به همراه مزایا و معایب آنها توضیح می‌دهد تا بتوانید با اطمینان «بهترین تشک ایرانی» را با دانش و اطلاعات ما خرید کنید.

چند نوع تشک وجود دارد؟

تشک‌هایی که امروزه در بازار به طور گسترده در دسترس هستند را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 

1. تشک های بدون فنر (اسفنجی): درون این تشک ها به صورت کامل اسفنج استفاده ‌می‌شود.

 

انواع تشک تخت

 

2. تشک‌های فنر متصل (بونل یا به هم پیچیده شده یا فنر شبکه‌ای) : در این نوع تشک‌ها، فنرها به هم وصل است و به دلیل متصل بودن فنرها در کنار هم لرزش دارند.

 

 

 

3. تشک‌های فنر پاکتی (جیبی یا منفصل یا مارشال و غیره) : فنرها درون یک پارچه به هم دوخته می‌شوند و از همدیگر جدا هستند و بدون لرزش اند.

نوع تشک با توجه به ساخت و مواد آنها تعیین می‌شود، در حالی که برخی از طرح های تشک کمیاب یا عجیب و غریب وجود دارد که در این سه دسته قرار نمی گیرند، لذا این نوع تشک‌ها که عجیب و غریب هستند اکثراً خریداران تشک به آنها توجهی نمی کنند.

انواع تشک تخت

 

هزینه انواع تشک تخت چقدر است؟

محدوده قیمت تشک‌ها بسیار زیاد است و شامل گزینه‌های کم کیفیت و کم هزینه تا مدل های سطح بالا برای کسانی است که در دسته تشک‌های لوکس هستند و این تنوع در قیمت تشک‌ها می‌تواند انتخاب را دشوار کند.

قیمت‌ها می‌توانند براساس ویژگی‌ها و نحوه ساخت آن تشک افزایش یا کاهش پیدا کند.

عواملی که می‌توانند در قیمت نهایی نقش داشته باشند عبارتند از:

 • چند لایه در تشک است؟
 • ضخامت لایه ها چقدر است؟
 • مواد از کجا و چگونه تهیه شده اند(مثلاً فنرها در کجا تولید می شوند)؟
 • اینکه آیا تشک در کارخانه تولید شده باشد یا در کارگاه‌های تولیدی ساخته شده باشد؟
 • اگر تشک دارای ویژگی های خاصی باشد(خاصیت خنک کنندگی، نرمی یا سفتی تشک و غیره)؟

تخفیف(coupon) برای هر نوع تشکی، تقریباً همیشه از مبنا قیمت اصلی کارخانه در نظر گرفته می‌شود و تخفیف دریافت می کنید.

البته این را هم در نظر داشته باشیم که آیا خدمات پس از فروش برای خرید تشک وجود دارد یا نه؟ این مورد را به صورت مفصل در انتهای مقاله گفته می شود.

کدام نوع تشک بهتر است؟

هیچ نوع تشکی در همه موارد بهترین نیست. با این حال، برای برخی از افرادی که بر روی تشک می خوابند، یک نوع تشک می تواند مناسب تر باشد و خوابی ثابت تر و بدون درد داشته باشد. بخشی از انتخاب نوع تشک شامل ارزیابی دقیق انواع تشک برای درک مزایا و معایب آنها و تعیین اینکه کدام یک برای شما بهترین است، می‌باشد.

همه چیز درباره تشک‌های فنر متصل (بونل):

 • نوع فنر
 • نوع پروفیل به کار رفته
 • مواد داخلی تشک
 • نقاط قوت نقاط ضعف
آیا تشک‌های فنر متصل(بونل) انواع مختلفی دارند؟

ویژگی های اصلی خرید تشک‌های بونل(فنر متصل): ساختار مبتنی بر سیم پیچ آن است. سیم پیچ ها زمانی که فشار به آنها وارد می شود فشرده می شوند و پس از برداشتن فشار به سرعت به عقب بر می گردند. به این ترتیب، فنر درونی برای راحتی و پشتیبانی، مقداری توانایی برای تحمل وزن بدن را ارائه می دهد.

لایه های نازک پارچه هایی مانند پنبه و پلی استر معمولاً برای ایجاد حس نرم به فنر متصل استفاده می شوند. واکنش پذیر بودن تشک های فنر متصل باعث می شود که آنها تندرست باشند و به طور کلی برای افرادی که دوام می خواهند بسیار خوب هست. اکثر فنرهای متصل دارای تکیه گاه های لبه متوسط یا فنر بهتری هستند و از آنجایی که هوا می تواند به راحتی از طریق سیم پیچ ها عبور کند به ندرت مشکل حفظ گرما دارند.

فقدان یک سیستم راحتی قابل توجه به این معنی است که کاهش فشار معمولاً در فنرهای متصل وجود ندارد، به ویژه برای فنرهای جانبی و سایر افراد با نقاط فشار عمده، سیم پیچ ها حرکت را منتقل می کنند و حرکت شریک را قابل توجه تر می کنند. فشار مستقیم بدن بر روی فنرها می تواند باعث فرسودگی سریع آنها شود و از طول عمر تشک کاسته شود.

همچنین ممکن است سیم پیچ ها هنگام فشرده سازی صدای جیرجیر بدهند که باعث می شود فنرهای متصل سر و صدای بیشتری نسبت به سایر انواع تشک داشته باشند و این نشانه غیر استاندارد بودن تشک است ولی در کارخانه ها چون دستگاهها فنر را می بافند این گونه صداها وجود ندارد.

تا همین امروز، تشکهای فنردار در صنعت تشک رایج بوده اند. با بسیاری از انواع تشک بونل(فنرهای متصل) محبوبیت چند برابری دارند. با وجود این، گزینه های فراوانی را می توانید در قسمت «فروشگاه» فنر متصل را پیدا کنید.

فنرهای بونل معمولاً با قیمت کمتر نسبت به سایر انواع تشک ها در دسترس هستند، از آنجایی که طراحی آنها بسیار ساده است. به همین دلیل، خریداران آنها را به عنوان یک تشک ابتدایی با بودجه محدود می‌شناسند.

آیا تشک های بونل(فنر متصل) انواع مختلفی دارند؟

بله، انواع مختلفی از تشک های بونل(فنر متصل) وجود دارد که با انواع سیم پیچ هایی که استفاده می شوند متمایز هستند. در حالی که عملکرد کلی در انواع تشک مشابه است ، تفاوت قابل توجهی در احساس و قیمت وجود دارد.

به طور سنتی بیشترین استفاده را سیم پیچ های بونل(متصل) دارند و کمترین قیمت را دارند. هر سیم پیچ شکل ساعت شنی دارد و به یک قاب داخلی که از شبکه‌ای از سیم تشکیل می‌شود نیز متصل می‌گردد، از آنجایی که سیم پیچ ها محکم تر به هم چسبیده اند، هنگامی که یک فنر فشرده می شود، فشار بیشتری به سیم پیچ های اطراف آن وارد می کند و حرکت بیشتری را منتقل می کند.

فنر بونل(متصل)، به جای اینکه خود سیم پیچ را مستقیماً به چارچوب مشبک بچسبانند، کمی از هم جدا می شوند و با یک قطعه فلزی کوچک و جداگانه به هم متصل می شوند. با اضافه شدن دامنه حرکت مستقل، فنرها کمی لرزش دارند و فنرها با هم حرکت می کنند.

چقدر تفاوت بین تشک های فنر متصل وجود دارد؟

سطح متوسطی از تنوع بین تشک های فنر متصل وجود دارد. عناصر اصلی که باعث تنوع بسیار زیادی می شوند عبارتند از:

 • نوع فنرها
 • ضخامت (گیج) فنرها
 • ارتفاع لایه کلاف و تشک به عنوان یک کل،
 • کیفیت فولاد(از جمله اینکه فنرها سکوریت یا دوگانه هستند)
 • مواد در هر لایه سیم پیچ های فنر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *